Půjčky online = peníze ihned na účtu 24/7? Realita může být jiná...

19.11.2022 – Co dříve trvalo několik dnů nebo týdnů, dnes je možné uskutečnit během pár minut. Tento trend se před pár lety nezadržitelně dostal i do světa financí - ať už se bavíme o pojištění nebo o spotřebitelských úvěrech.

Právě obliba půjček online ještě více podpořila snahu věřitelů celý proces schvalování žádosti urychlit a zautomatizovat. Zatímco v minulosti se musel žadatel dostavit osobně do banky s potvrzením o příjmech a s bankovním úředníkem vyplnit několik papírových formulářů, dnes lze to samé - zejména ve světě nebankovních úvěrů - zrealizovat pomocí několika kliknutí.

Potřebné doklady - občanský průkaz, potvrzení o příjmech, výpis z účtu – lze nahrát do systému online přes internet. Rovněž proces posouzení žádosti bývá do značné míry zautomatizován. To platí zejména u tzv. mikropůjček, které jsou často označovány jako "půjčky online ihned na účet nonstop".

Opravdu je možné získat půjčku kdykoliv, tedy nonstop?

Jisté je, že díky internetu lze o úvěr zažádat nonstop - i mimo běžnou pracovní dobu, o víkendu nebo o svátcích. Automatický systém žádost zpracuje a zpravidla provede tzv. prescoring - předběžné ohodnocení bonity žadatele podle zadaných údajů (zde je nutno podotknout, že pokud by žadatel nevyplnil údaje správně, mohl by se dopustit trestného činu úvěrového podvodu).

Nicméně konečné schválení půjčky zpravidla provádí až fyzická osoba - pracovník úvěrové společnosti. Ten prověří platnost dodaných dokladů, a nakonec rozhodne o schválení nebo nechválení půjčky. A k tomu dojde většinou až v běžné pracovní době. Tedy žádost např. ze sobotního večera je typicky vyřízena až v pondělí ráno.

SMS půjčka nonstop může poskytnout peníze ihned

Nicméně poté, co klient řádně a včas splatil první půjčku, může být vyřízení opakované půjčky o poznání rychlejší. Mnohé společnosti poskytují možnost žádat o opakovaný úvěr jen zasláním SMS zprávy - zde už nemusí proběhnout "fyzické" posouzení a schválení a klient opravdu může získat peníze na účet ihned a to kdykoliv - nonstop.

Je potřeba pamatovat na rizika

Snadná dostupnost těchto úvěrů s sebou ale nese nemalá rizika. Je nutno mít na paměti, že SMS půjčka je velmi drahá a bude nutné ji z další výplaty splatit, v opačném případě hrozí vysoké sankce za nesplácení. Je také nutné brát v úvahu, že SMS půjčky mají být pouze nouzové řešení nenadálých finančních trablů, nikoliv běžný způsob dorovnávání rozpočtu.Autor: red